Chcete kouče, ale jak si ho vybrat? Zvolit ho podle toho “na co” koučuje? A jaký druh koučování je nejlepší, když je jich mnoho – life coaching, fit coaching, koučink zaměřený na vztahy, obchod, osobní rozvoj, kariéru, sebevědomí…?
V podstatě je to jedno, princip koučování je ve všech oblastech obdobný: najít cíl, zjistit výchozí bod, nadefinovat cestu a vše, co nás na ní může potkat. Pak se na tu cestu vydat a průběžně revidovat, co funguje, co ne a přizpůsobovat tomu aktivity, dokud nedorazíme do cíle. To nejdůležitější není koučovací styl, ale osobnost kouče. S koučem budete mít velmi důvěrný vztah, budete mu svěřovat svá přání, obavy, úspěchy i selhání. Měl by to být tedy někdo, s kým se budete cítit dobře, kdo Vám bude sympatický, někdo, v jehož přítomnosti budete bez obav sdílet své sny a strachy. Zkrátka musí Vám osobnostně „sednout“.
Neméně důležité je i to, zda kouč, pro kterého se rozhodujete je opravdu profesionál. Zda prošel akreditovaným koučovacím výcvikem, zda má nebo usiluje o nějaký stupeň certifikace. Jaké na něj máte reference. Stejně jako u kterékoliv jiné služby, může mít kouč spoustu certifikátů a skvělých kurzů, ale praxe nakonec může být jiná. Dejte i na to, zda je Vám sympatický, dobře se Vám s ním komunikuje. Většina koučů nabízí úvodní setkání zdarma, na něm máte ideální možnost poznat o čem koučování je a zda právě tento kouč je pro Vás to pravé ořechové.